پایان محتوا

صفحات بیشتری برای بارگیری وجود ندارد

خرید-رفراکتومتر

قیمت و خرید رفراکتومتر چشمی یا دستی، دیجیتال، رومیزی

رفراکتومتر یا همان Refractometer دستگاهی است که می‌تواند انعکاس نور را اندازه بگیرد.

حتما با معنی کلمه «رفلکس» یا به انگلیسی Reflex آشنایی دارید. رفلکس به معنی انعکاس است. از اینجا می‌توان به سادگی به رفراکتو در نام این دستگاه آزمایشگاهی رسید. رفراکتو نشان دهنده انعکاس و متر هم نشانگر اندازه گیری آن است. بنابراین رفراکتومتر یا همان Refractometer دستگاهی است که می‌تواند انعکاس نور را اندازه بگیرد. این انعکاس درون محلول‌ها اندازه گیری می‌‎شود. اما هدف این کار چیست؟ در اصل رفراکتومتر برای تعیین خلوص و غلظت مواد حل شده درون محلول با ارسال پرتویی به درون محلول نمونه، پرتوی خروجی را با پرتوی ورودی قیاس می‌کند. اگر می‌خواهید درباره این ابزار سنجش و انواع آن بیشتر بدانید، با کیمیا طب گستر همراه باشید.

رفراکتومتر چیست؟

ابتدا با پاسخگویی به این سوال آغاز می‌کنیم که این دستگاه چیست و از چه قسمت‌های تشکیل شده است. همان گونه که گفته شد، وظیفه اصلی آن سنجش یک محلول است. این سنجش از لحاظ غلظت و خلوص مواد حل شده درون آن انجام می‌شود. در نتیجه با استفاده از مقادیر به دست آمده می‌توان محلول را آنالیز کمی و کیفی کرد. این موضوع بسیار مهم و پرکاربرد در صنایعی مانند مواد غذایی است.

اگر بخواهیم نگاهی دقیق و علمی‌تر به کارکرد این دستگاه بیندازیم، باید با مفهوم ضریب شکست و قانون شکست عمومی و شکست اسنل شروع کنیم. ضریب شکست به نسبت سرعت نور در خلاء به مقدار سرعت پرتو نور در محیط خاصی گفته می‌شود. با محاسبه این مقدار می‌توانیم ضریب شکست محیط را به دست بیاوریم. از این جهت می‌توان نتیجه گرفت که ضریب شکست بالاتر مساوی خواهد بود با سرعت کمتر نور در آن محیط. همچنین این مقدار را می‌توان از محاسبات قانون اسنل به دست آورد.

بنابراین، به دست آوردن ضریب شکست یک پرتو و استفاده از محاسبات خاص، می‌تواند دید مناسب و نسبتا دقیقی از حل شده‌های یک نمونه محلول به ما بدهد. این دستگاه نیز دقیقا به همین شکل عمل می‌کند. با تابش پرتوی ورودی و خروج و قیاس آن، ضریب شکست به دست می‌آید. از این جا می‌توان نتیجه گرفت که چه مقدار ماده درون نمونه حل شده است. در حالی که به دست آوردن حل شونده به روش‌های دیگر نسبتا دشوار است.

انواع رفراکتومتر Refractometer

می‌دانید که رفراکتومتر در مدل‌ها و انواع مختلفی ساخته و عرضه شده است. هر کدام نیز کارکرد خاص خود را داراست. رشته‌ها و آزمایشگاه‌های مختلف بنا به شرایط و کارکرد، نوع مخصوص به خود را انتخاب می‌کنند. چهار نمونه از رفراکتومتر را بررسی خواهیم کرد.

رفراکتومتر چشمی یا دستی

رفرکتومتر دستی یا چشمی بسیار رایج است و از آن به طور گسترده، حتی در محیط‌های خارج آزمایشگاه و توسط افراد مختلف استفاده می‌شود. این موضوع به دلیل ساختار ساده، دسترسی بالا، قیمت پایین و سادگی در استفاده آن است. این مدل شامل یک سوراخ چشمی، منشور و تابنده پرتو است. استفاده معمول آن در آزمایشگاه‌های نوشیدنی و  آبمیوه، شرکت‌های مواد غذایی و حتی باغ‌های میوه و کارگاه‌های کوچک است.

رفراکتومتر دیجیتال پرتابل

گفتیم که این رفرکتومتر دارای انواع دیجیتال نیز هست. به طور عمده، تفاوت رفراکتومتر دیجیتال با مدل‌های آنالوگ در نمایشگر و نحوه خوانش عدد اعلامی می‌باشد. وجود یک صفحه نمایش دیجیتال باعث شده تا دقت و سادگی در استفاده بالاتر رود.

رفراکتومتر کلینیکال

از رفرکتومتر کلینیکال به طور عمده در آزمایشگاه‌های مختلف استفاده می‌شود. رشته‌های مختلفی از صنایع غذایی تا شیمی، بیولوژی و نیز داروسازی همواره نیاز به اندازه گیری غلظت حل شونده‌های مختلف و به دست آوردن بریکس و مولاریته دارند.

رفراکتومتر رومیزی ABBE

رفراکتومتر رومیزی ABBE در نگاه اول شباهت بسیاری به میکروسکوپ دارد. این دستگاه به صورت رومیزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد آن به صورت کلی در صنایع مختلف، آزمایشگاه‌ها و نیز اهداف آموزشی می‌باشد.

قیمت و مشخصات انواع رفراکتومتر

 

اجزای رفرکتومتر

اجزای آن با توجه به نوع و کارکرد می‌تواند متفاوت باشد. اما به صورت کلی، اجزای اصلی این دستگاه شامل تابنده پرتو، منشور برای تجزیه و عبور نور و همچنین اندازه گیرنده است. علاوه بر این، یک قسمت کوچک نیز برای قرار گرفتن نمونه محلول در نظر گرفته شده است. این محل کوچک است و تنها چند قطره کافی است.

همچنین قسمتی نیز برای اعلام و گزارش عدد بریکس محلول اندازه گیری شده وجود دارد. با توجه به نوع، این قسمت می‌تواند دیجیتال و یا آنالوگ باشد.

بررسی اجزای دستگاه در این مطلب به این منظور انجام می‌گیرد که شما استفاده کننده گرامی بتوانید ضمن شناخت این ابزار، از آن به صورت بهتری بهره مند شوید. همچنین به این شکل قادر خواهید بود تا از کثیف بودن قسمت‌ها و اجزای حساس جلوگیری به عمل آورید.

نحوه استفاده از رفراکتومتر

بالاتر با ماهیت این دستگاه آشنا شدیم. حال بهتر است نگاهی به نحوه استفاده درست از آن بپردازیم. می‌دانید که استفاده صحیح از ابزارهای سنجش به طور مستقیم در نتیجه اعلام شده موثر است.

رفرکتومترها دارای انواع مختلفی هستند. این مدل‌ها را در ادامه با کاربردشان بررسی خواهیم کرد. اما به طور کلی، این دستگاه دارای یک محل برای قرارگیری نمونه است. این نمونه، قطراتی از محلول مورد نظر است که با قطره چکان و روش‌های دیگر برداشته شده است.

قطراتی از محلول مورد نظر را برداشته و روی محل نمونه در دستگاه قرار دهید. سپس با توجه به نوع آن قادر خواهید بود تا عدد گزارش شده را بخوانید. در رفرکتومترهای چشمی، این عدد را باید از قسمت مشخص شده که روبروی چشم قرار می‌گیرد خواند. همچنین مدل‌‎های دیجیتالی آن را روش صفحه نمایش خود نشان می‌دهند.

اما عددی که دستگاه گزارش می‌کند، بریکس (Brix) نام دارد. در واقع وظیفه رفراکتومتر نشان دادن مقدار حل شونده نه به صورت درصد جرمی، بلکه به صورت بریکس است. بریکس به مقدار حل شونده در 100 گرم از محلول گفته می‌شود. به این ترتیب و با داشتن این عدد می‎‌توان به سادگی مولاریته، درصد جرمی و PPM آن را طی محاسبات ساده ریاضی به دست آورد.

همان‌گونه که ذکر شد، موضوع مهم در استفاده از این دستگاه (به سان هر ابزار سنجش دیگری) این است که خوانش و مراحل اندازه گیری باید استاندارد باشد. سعی کنید تا حد ممکن دستگاه تمیز شده باشد (مثلا قسمت‌هایی مانند لنز و منشور آن کثیف نباشد). همچنین خوانش عدد نیز به صورت دقیق انجام شود.

 

در این مطلب از وب سایت شرکت کیمیا طب گستر سعی شد تا دستگاه رفراکتومتر آزمایشگاهی به همراه انواع و کاربردهای آن بررسی شود. امیدواریم مطالب ارائه شده برای شما مفید بوده باشد. همچنین برای بررسی بیشتر نمونه‌های مختلف این دستگاه و دیگر ابزارها، صفحات مختلف وب سایت را از دست ندهید!

نمایندگی فروش انواع رفرکتومتر

کیمیا طب گستر با سالها تجربه در زمینه فروش تجهیزات آزمایشگاهی نمایندگی فروش رفرکتومتر آتاگو، کروز، امرا هیوکسا می باشد. برای خرید انواع  رفرکتومتر دستی و دیجیتال از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.